kistik.com https://www.kistik.com Kistik, Kistik Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, kistik.com Wed, 05 Jul 2017 00:00:00 +0000 Tue, 22 Oct 2019 00:00:00 +0000 60 Kistik Akne https://www.kistik.com/kistik-akne.html Mon, 26 Nov 2018 08:01:21 +0000 Kistik akne: Günümüz insanlarının özellikle de gençlerin en büyük problemi korkusu aknedir diyebiliriz. Akne hem psikolojik hem de fiziksel olarak kişiyi etkiler. Dış yüzeyde meydana gelen akneler ergenlik dönemi ile çıkmaya ba Kistik akne: Günümüz insanlarının özellikle de gençlerin en büyük problemi korkusu aknedir diyebiliriz. Akne hem psikolojik hem de fiziksel olarak kişiyi etkiler. Dış yüzeyde meydana gelen akneler ergenlik dönemi ile çıkmaya başlar. İltihaplı olan akneler kişiye çok acı çektirir. Kişi hem acı çeker hem de akneden kurtulması oldukça zordur. Kistik adı verilen akne de iltihaplı aknedir. Kistik aknenin oluşma nedenleri vardır. Kistik akne yağlı bur cilde sahip olduğunuz zaman, hormonlarınızda bir bozukluk var ise, beslenmenize gereken önemi vermiyor iseniz başta, yüz ve sırt bölgelerinde kistik akne çıkabilir. Kistik akne cildimizde beyaz ve siyah nokta şekline sahip olan aknelerin sadece bir çeşididir. Bu akneler ciltte çok kötü bir görünüm ortaya çıkmasına neden olur. Vücutta çıkan aknelerin tam anlamıyla kistik akne olup olmadığını anlamak için bazı belirtiler vardır.

Kistik akne belirtileri

Ciltte oluşan kistik akne büyük, iltihaplı ve kırmızı bir şekilde görünmesi ile bilinir. Kistik akne günlerce geçmez ve arkasında iz bırakır. Kistik akne yüzde iz bıraktığından dolayı kişiler tarafından çok büyük bir problem haline getirilmektedir. Yüzde iz kalınca kötü bir görünüm ortaya çıkar ve kişiler de bu görünümden rahatsız olur. Kistik akneler bazı kişilerde mor renge dönüşmektedir. Kistik akne büyüktür ve üzerine bastırıldığı zaman içerisinde bulunan sıvı hissedilir.

Kistik akne tedavisi

Kistik aknenin tedavisi diğer akne türleri ile aynıdır. Kistik aknede genellikle ağızdan alınan ilaçlar kullanılır. Eğer kistik akne ortaya çıkmaya yeni başladıysa sürme ilaçlar ile kontrol altına alınmaktadır. Sürme kremleri tercih ederken antibiyotik ve A vitamini içermesine özen gösterilmesi gerekir. A vitamini ve antibiyotik içeren sürme kremler daha etkilidir. Bu kremler düzenli olarak belirli bir süre kullanıldığı zaman eğer kistik aknede herhalde bir durma söz konusu değil ise bu defa ağız yolu ile A vitamini ve antibiyotik kullanılması gerekir. Kistik akne tedavisine başlamadan önce kişinin yüzünde kapalı komedonların yanı yağ butonlarının olup olmadığı kesinlikle özenle kontrol edilmelidir. Eğer kişinin kapalı komedonu varsa sürme ilaçlar ve ağız yoluyla kullanılan ilaçlar kullanılmalıdır. Eğer kistik akne sadece iltihap içeriyorsa ağızdan ilaç tedavisi kullanılmalıdır. Kistik akne çok büyük ve aşırı iltihap içeriyor ise tedaviye cevap vermesi daha kısa sürmektedir. Ancak kistik akne antibiyotik tedavisi ile geçtikten sonra ilaç kullanımı bırakıldığı zaman akne tekrar çıkmaya başlayabilir. Bu yüzden ilaç tedavisi bırakıldıktan sonra antibiyotik ve A vitamini içeren sürme kremler kullanılmalıdır. Antibiyotik içeren kremler kullanıldıktan sonra akne tekrar çıkarsa eğer antibiyotik içeren haplar kullanılmalıdır. 

Kistik akne tüm akneler gibi kronik bir hastalık çeşididir. Kronik olduğundan dolayı iyileşme süresi tam olarak bilinmez bu nedenle de tedavi doktor kontrolünde gerçekleşmelidir. Kistik akne ilaçlar ile tedavi edilmektedir. Kişi tedavi süresini tamamladıktan sonra 3- 4 ay kadar tedaviye devam edilmesi gerekir.
]]>
Kistik Fibrozis Testi https://www.kistik.com/kistik-fibrozis-testi.html Mon, 26 Nov 2018 22:14:29 +0000 Kistik fibrozis testi, Yeni doğan bebeklerde genellikle hastaneden çıkmadan önce doğumdan kaynaklanan hastalıkları anlaşılması için topuk kanı alınır. Yeni düzenlenen kanunlara göre 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren dünyanın b Kistik fibrozis testi, Yeni doğan bebeklerde genellikle hastaneden çıkmadan önce doğumdan kaynaklanan hastalıkları anlaşılması için topuk kanı alınır. Yeni düzenlenen kanunlara göre 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren dünyanın birçok ülkesinde uygulanan ''kistik fibrozis'' ülkemizde de yeni doğan bebeklerin tarama programına alınmıştır. Yapılan tarama sonucu testin pozitif çıkması sonucu endişeye kapılacak bir durum yoktur Çünkü bu sadece bir tarama testidir pozitif olması da kistik fibrozis olunduğu anlamına gelmez. Yapılan bu tarama programı genellikle iki aşamalıdır. İlk kan testi pozitif çıkan bebeklerden ikisi bir kan testi daha istenir. Eğer ikincisinde de sonuçlar pozitif olursa kistik fibrozis araştırılması yapılması için birtakım başka testlerinde uygulanması gerekir.

Kistik fibrozis testi nasıl  yapılır

Kistik fibrozis testinin yapılması oldukça kolaydır. Bu test bebekler doğduğu zaman topuklarından alınan bir miktar topuk kanı ile yapılır.Genetik bir rahatsızlık olduğu için topuk kanından kan örneğinin alınması daha kesin sonuçlar alınmasına neden olur. Kistik fibrozis, çocuğa sadece annesinden ve babasından geçmez. Her ikisinde de bu rahatsızlık var ise kistik fibrozis meydana gelir. Bu tip rahatsızlıkları olan hastaların vücudundaki salgı bezleri yani ter, hava safra kanallarında oluşan bütün salgıların rengi koyudur. Bu nedenle deride çeşitli tıkaçlar oluşur ve bunlar çeşitli şikayetlerin oluşmasına yol açar. Bir çok hasta aldıkları besini yeterince sindiremedi için dışkıları yağlı ve pis kokulu olur.  Ayrıca bu tip hastalarda büyüme geriliği meydana gelir. Ayrıca Kistik fibrozisli hastaların ufak bir bölümünde doğumda oluşan dışkılamanın gecikmesi yada bazı durumlarda da hiç olmaması ile bağırsak tıkanıklığı ortaya çıkarken bebeklerde sarılık gibi rahatsızlıklar meydana gelebilir. Çok ağır solunum yolları enfeksiyonu geçirirler ve kilo alamadıkları için oldukça zayıf olurlar.

Kistik fibrozis testi sonucu tedavi şekli

Yapılan testlerin sonucu iki kez pozitif çıkarda rahatsızlıktan söz edilirHastaların en büyük şikayeti solunum sistemi ile ilgili şikayetler olduğu için tedavileri oldukça önemlidir. Hastaların salgı bezleri koyu olduğu için nefes borularındaki balgamda koyu olur ve buda hastanın solunumunu oldukça etkiler. Bu yüzden hastalara solunum fizyoterapisi uygulanır. Bu tedavinin günde iki defa yapılması gerekir. Ayrıca bunların yanı sıra balgamı sulandıran bazı ilaçların kullanımı da mümkündür. Bir bu tip hastalara gerekli vitamin ve mineral desteği uygulanmalıdır. Hastalığın tamamen iyileştirilmesi için genler üzerinde çeşitli tedavi şekilleri ile ilgili çalışmalar bulunur. Ayrıca bu tip hastaların yaşam kalitesini yükseltici ilaçlar üzerinde de çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Ebeveynler bu rahatsızlık konusunda bilinçli olmalı ve kistik fibrozis testini muhakkak yaptırmalıdır.
]]>
Kistik https://www.kistik.com/kistik.html Mon, 26 Nov 2018 23:31:32 +0000 Kistik, içerisi su dolu kabarcıklar olmaktadır. Kistik hemen hemen vücudun her noktasında görülebilmektedir. Daha çok cilt üzerinde görülse bile ciğerlerde, gözde yada beyin bölgesinde de oluşabilmektedir. Yaş olarak dah Kistik, içerisi su dolu kabarcıklar olmaktadır. Kistik hemen hemen vücudun her noktasında görülebilmektedir. Daha çok cilt üzerinde görülse bile ciğerlerde, gözde yada beyin bölgesinde de oluşabilmektedir. Yaş olarak daha çok yetişkin grupta görülmektedir. 

Kistik nedenleri
 • Kistik oluşumunda ana etken enfeksiyonlar olmaktadır. Enfeksiyonlar bölgedeki hücrelerde bozulma meydana getirerek kistik görünümünü meydana getirmektedir. 
 • Uzun süre geçmeyen iltihabi durumlar vücutta kistik meydana getirmektedir. 
 • Çocuğun anne rahminde iken gelişim sürecinde meydana gelen olumsuz durumlar.
 • Genetik yatkınlık,
 • Vücut kanallarında meydana gelen tıkanmalar,
 • Tümör başlangıç dönemleri.
Kistik belirtileri

Kistik dediğimiz lezyonlar derinin üzerinde su toplamış gibi görünebilmektedir. Bir yerimiz yandığı zaman oluşan kabarcık gibi. Bu görüntü farklı da olabilmektedir. Çünkü kistik rahatsızlığının birçok farklı türü bulunmaktadır. Bu lezyon elle hissedilebilir noktada olabilmesinin aksine daha derin noktalarda da meydana gelebilmektedir. Çok yumuşak yada çok sert olabilen kistik, zaman zaman şiddetli ağrı meydana getirebilmektedir. Cilt üzerinde yada cildin derinlerinde oluşmasının yanında iç organlarda da görünmektedir. Ancak çok büyük boyutlarda olmayan kistikler herhangi bir belirti vermemektedir. Eğer iç organlardaki lezyon büyük boyutlara ulaşmaya başlamış ise bulunduğu organ yada çevre organların işleyişinde bozulma meydana getirebilmektedir. Bu bozulma kanal tıkanması yada bölgedeki kan dolaşımında zayıflama şeklinde olabilmektedir. Çıktığı organın işleyişine göre de belirtiler farklı olabilmektedir. Pankereasta meydana gelirse bu organın işleyişinin anormalliği dikkat çekecektir. 

Kistik tedavi yöntemleri

Kistik tedavisinde farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemleri aşağıdaki gibi sıralanmaktadır. 
 • Cerrahi müdahale: Kistik lezyon tedavisinde cerrahi müdahalenin tercih edilmesinin nedeni bölgede bulunan kistik lezyonun kötü huylu moda geçme ihtimali olmaktadır. 
 • Aspire etmek: Bu yöntemde lezyonun içerisinde bulunan madde şırınga veya kateter ile alınmaktadır. Bu işlem lezyonun küçülmesini sağlayacaktır. Bu şekilde tamamen yok edilebilme süreci olacaktır. 
 • İlaç tedavisi: Bu tedavi büyük oranda lezyonun oluşma nedenini ortadan kaldırmak için uygulanmaktadır. Neden ortadan kalkınca kistik de yok olacaktır. 
 • Kistik tedavisinde kesinlikle elle bölgeye müdahale etmemeniz gerekmektedir. Enfeksiyona bağlı bir nedenden meydana gelmiş ise yayılmasına neden olabilirsiniz. Sağlıkla kalmanız dileğiyle.
]]>
Kistik Lezyon Nedir https://www.kistik.com/kistik-lezyon-nedir.html Tue, 27 Nov 2018 17:56:11 +0000 Kistik Lezyon, Genelde iç kısmı sıvıyla dolu olan kese şeklinde tanımlanmış dokuda oluşan bozukluklardır. Yani en genel anlamıyla doku hasarıdır. Organlarımızın tamamında oluşabilmekle birlikte özellikle beyinde, gözlerd Kistik Lezyon, Genelde iç kısmı sıvıyla dolu olan kese şeklinde tanımlanmış dokuda oluşan bozukluklardır. Yani en genel anlamıyla doku hasarıdır. Organlarımızın tamamında oluşabilmekle birlikte özellikle beyinde, gözlerde, ciltte ve ciğerlerde yaygın olarak görülür.

Kistik Lezyon Görüldüğü Yerler

Böbrekte Kistik Lezyon: Genellikle tek böbrekte mevcut olur. İçleri sarı bir sıvıyla doludur. Hem doğuştan hem sonradan meydana gelme olasılığı vardır. Henüz açık bir yara izi kistik lezyondur. Oluştuğu bölgede ağrıları rahatsızlıkları tetikler. Birçok farklı çeşidi vardır. Bazen deri üzerinden şişlik şeklinde hissedilebilen veya görülebilen ağrılı keseciklerdir. Bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkarlar ve normal değillerdir vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir.

Beyinde Kistik lezyon: Her an oluşabilecek ağrılarla kendini belli eder. Erkeklerde görülme olasılığı çok daha fazladır. Renk, katılık, yumuşaklık ve şişkinlik derecesinde bir sınır olmayan belli bir standardı standardı olmayan keselerdir. Her hücre yapısı gereği oluşur, gelişir ve ayrılarak farklı hücreler meydana getirir. Bu düzen sorun olmadan işlemeye devam ederse işleyiş normaldir. Fakat bir anormallik olması durumunda hücreler işlevselliğini yanlış yürütmeye başlar. Bu durumda ölmesi gereken hücreler ölmezler ve vücutta çok fazla sayıda hücre olur. Bunun sonucunda vücuda yerleşemeyen, sığmayan hücreler vücudun dış kısmına doğru bir ilerleme, gelişme gerçekleştirir ve derinin dışına doğru büyüyen keseler oluşur. Düzensiz bir biçimde vücudun dış kısmında oluşmuş gibi görünen ama gerçekte cilt altında gelen bir kesenin olması durumu kistik lezyon olarak adlandırılır.

Omurilikte Kistik Lezyon: Omurilik fonksiyonlarında bozulma olmasına omurilik lezyonu denir. Tümör biçiminde görülebilirler bazı kistik lezyonlar zaman geçtikçe büyüyebilirler, bazıları senelerce aynı şekilde hiçbir değişiklik göstermeden kalabilirler.

Karaciğerde Lezyon: Karaciğer lezyonlarının çoğu iyi huyludur. Fakat kötü huylu ve zararlı olanlar olabilir.
]]>
Kistik Fibrozis https://www.kistik.com/kistik-fibrozis.html Wed, 28 Nov 2018 06:31:59 +0000 Kistik fibrozis, genellikle doğuştan kalıtsal bir hastalıktır. Ülkemizde 3-4 bin yeni doğan bebekten birinde görülmektedir. Hastalığın anne ve babadan gelen genlerin birleşmesi sonucunda bebeğe geçen rahatsızlıkt Kistik fibrozis, genellikle doğuştan kalıtsal bir hastalıktır. Ülkemizde 3-4 bin yeni doğan bebekten birinde görülmektedir. Hastalığın anne ve babadan gelen genlerin birleşmesi sonucunda bebeğe geçen rahatsızlıktır. Bebekler için oldukça sıkıntı veren bir hastalıktır. Bulaşıcı bir rahatsızlık değildir ancak bebek anne ve babadan aldığı için kistik fibrozis hastalığı ile doğar. Kistik fibrozis, hastalığı doğumdan sonra bebekte vücut gelişiminin yavaş ilerlemesine neden olur. Akciğer ve sindirim sistemini olumsuz etkiler. Daha ilerleyen zamanda, mide, bağırsaklar gibi farklı organların salgı bezlerini etkileyerek, bozar ve görevlerini yapmalarına engel olur. Hastalıktan en çok akciğer, karaciğer, pankreas ve üreme organları hasar görür. Kistik fibrozis, hastalığı her yeni doğan bebeğin topuğundan alınan kanla yapılan test sonucunda tespit edilebilmektedir. 

Kistik Fibrozis Belirti ve Tedavisi
 • Anne ve babanın akraba evliliği yapması sonucunda doğan bebekte kistik fibrozis hastalığı yüksek oranda olmaktadır.
 • Kistik fibrozis, hastalığı genellikle solunum sisteminde yaşanan olumsuzlukla ortaya çıkmaktadır.
 • Bebekte doğumdan sonra nefes alma zorluğu ve kesilmeyen öksürük rahatsızlığın belirtilerindendir.
 • Zatürre ve bronşit hastalığının yaşadığı görülen bebeklerde kistik fibrozis hastalığı görülmektedir.
 • Boğazda hırıltı olması ve astım rahatsızlığı belirtileri kistik fibrozis hastalığı habercisidir.
 • Yeni doğan bebeklerde uzun süren sarılık hastalığı neticesinde rahatsızlığın olduğu tespit edilebilmektedir.
 • Bebekte sindirim sisteminde oluşan büyük sorunlar hastalığın belirtisidir. Çocuk tükettiği besinleri yeterince sindirememe sorunu yaşamaktadır.
 • Karında gaz, şişkinlik, yağlı ve kötü kokulu ishal sorunu yaşaması hastalığın belirtileri arasındadır.
 • Bebek gerektiği gibi besinleri tüketmesine rağmen vücut gelişmesinde büyüme ve gelişme geriliği olmasının görülmesi, kilo alamaması kistik fibrozis hastalığının olduğunu göstermektedir.
 • Henüz yeni doğan bebeklerde dışkı yapamaması, bağırsak tıkanıklığının yaşanması rahatsızlığın belirtileri arasındadır. 
 • Bebeklerin terlemelerinde terlerinin aşırı tuzlu olması kistik fibrozis hastalığı olduğunun belirtisidir.
 • Aşırı sıcak havalarda bebekte terleme ile görülen tuz ve su kaybının artması hastalığın habercisidir. Bu soruna bağlı olarak hastalarda susuzluk ve tuzsuzluk belirtileri görülmektedir.

Tedavi, en önemli şikayetlerden olan solunum sistemi ile ortaya çıktığı için hastanın nefes almasını engelleyen, hırıltılı ses çıkarmasını sağlayan nefes borusunda bulunan yapışkan balgamın temizlenmesi gerçekleştirilir. Doktor tedavisini solunum cihazı ve ilaç yardımı ile balgamın sökülmesi için gerekeni yapar. Bebeklerde bu hastalık enfeksiyonların erken teşhis edilmesi ile tedavinin olumlu yönde ilerlemesi sağlana bilmektedir. Kistik fibrozis, rahatsızlığı ile doğan bebeklerde görülen gelişme geriliği vitamin takviyeleri ile doktorlar tarafından giderilebilmektedir. Doktor tarafından sağlanan bebeğin beslenmesine yardımcı düzenli olarak ek vitaminlerle desteklenmesi vücut gelişimini normale döndürebilir. Kistik fibrozis, rahatsızlığının tedavisi doktor tarafından ilaçla mümkün olmasına rağmen tedavi imkanları olmayan veya olamayan çocuklar erken yaşta hayatlarını kaybetmektedirler. Bu nedenle daha uzun yaşayabilmeleri için mutlaka erken teşhis ve tedavi edilmeleri gerekmektedir.

]]>
Kistik Nodül https://www.kistik.com/kistik-nodul.html Wed, 28 Nov 2018 15:16:11 +0000 Kistik Nodül, Kişilerde tiroit bezi içerisinde yer alan boyun bölgesinde yer alan tiroit yapısından farklı olan yumru veya leblebi şeklindeki, bazen de bu yapılardan daha büyük yapıda olan anormal bir şekilde doku büyümelerine Kistik Nodül, Kişilerde tiroit bezi içerisinde yer alan boyun bölgesinde yer alan tiroit yapısından farklı olan yumru veya leblebi şeklindeki, bazen de bu yapılardan daha büyük yapıda olan anormal bir şekilde doku büyümelerine nodül adı verilmektedir. Nodül adı verilen yapıların büyümesi sonucu buna bağlı olarak tiroit bezinin de büyümesi gözlenir buda kişide guatr hastalığına neden olmaktadır. Kistik nodülleri kişilerde çok sıklıkla görülen bir hastalık olarak belirtilmektedir. Kistik nodüllerin bir kısmı el ile hissedilirken, bazıları ise el ile fark edilmediği için ultrason ile tespit edilmektedir. Elle hissedilen kistik nodül oranı %7 lik bir oran olarak kabul edilir. Fakat ultrason ile tespit edilme oranı ise % 50- 60 olarak bilinir. Bu oranların ortalama olarak dünyada yaşayan her iki kişiden bir kişinin kistik nodüle sahip olduğu anlamına gelmektedir. Fakat bu kistik nodül gibi şişkinlikten nodül sahibi olan kişi habersiz olarak yaşamaktadır. Kistik nodül kişilerde yaş artımına bağlı olarak artış göstermektedir. Kistik nodül bayanlarda erkeklere göre dört kat daha fazla bulunmaktadır. Ayrıca gebelik döneminde bayanlara kistik nodül miktarında artış gözlenebilir.

Kistik Nodül Oluşumu Ve Nedenleri; Nodül yapılarının bir kısmının içerisinde sıvı birikmesi görülür bu nodüllere kistik nodül adı verilir. Kistik nodüllerin oluşumu kişilerde bazı belirtilere neden olmaktadır. Bu belirtiler yutkunma sırasında takılma ve yutkunma güçlüğü, seste kalınlaşma, nefes darlığı, iştah artmasına rağmen kilo kaybı, kalp atım sayısının artması, çarpıntı, sinir ve huysuzluk, aşırı bir şekilde terleme ve sıcaklığa karşı oldukça hassas olmak, adet düzensizliği, çabuk yorulma, aşırı bir şekilde iştahsızlık, ellerde titreme, ciltte incelme ve uyku bozukluğu gibi olaylar görülmektedir. Kistik nodül oluşumun nedenleri ise beslenme sırasında alınan iyot yetersizliği, ailede genetik olması, çocukluk çağında kişilerin boyun bölgesinden ışın almış olması en büyük nedenler arasında yer almaktadır. 

Kistik nodüllerin nedeni tam olarak belirlenemediği gibi fakat bazı tehdit faktörlerinin var olduğu ifade edilir. Bu tehdit faktörleri ise eğer ailenizde bir kişide kistik nodül oluşumu söz konusu ise sizde görülme olasılığının da bulunduğu unutulmamalıdır.  Diğer bir faktör ise yaş olarak ifade edilir. Ortalama olarak 50 yaş ve üzerinde bu oluşumların görülme ihtimali daha fazla olmaktadır. Cinsiyet de risk faktörleri arasında yer almaktadır. Bayanlarda kistik nodül oluşumu erkeklere göre daha fazla oranda yer almaktadır. Eğer bir kişi çocuk yaşlarında radyasyona maruz kalmış ise tiroit bölgesinde kistik nodül oluşumu ihtimali daha yüksek oranda görülmüştür. Nükleer santral kazaları ve nükleer silah denemeleri sonucu çevre bölgede yaşayan insanlarda kistik nodül oluşumuna neden olmaktadır. En son olarak ise bazı tiroit hastalıkları da kistik nodül oluşumuna etken bir madde olarak kabul edilir.
]]>
Kistik Kitle https://www.kistik.com/kistik-kitle.html Thu, 29 Nov 2018 14:03:32 +0000 Kistik Kitle, Kist her yaşta insanlarda görülen bir sorundur. Özellikle kadınların yumurtalık kısmında oluşur. Çok yaygın bir hastalık olmasına rağmen çoğu insan bu kistik Kitle oluşumunun farkında bile değillerdir. Kistik Kitle, Kist her yaşta insanlarda görülen bir sorundur. Özellikle kadınların yumurtalık kısmında oluşur. Çok yaygın bir hastalık olmasına rağmen çoğu insan bu kistik Kitle oluşumunun farkında bile değillerdir. Bu kistlerin de çeşitleridir vardır. Örneğin; over kist dediğimiz kitle iyi huyludur. Daha çok genç insanlarda 20-45 yaş arasındaki kişilerde görülür. Muayene sonucunda, ultrason ile elde edilen bulgular ve kan tahlili sonuçları ile hastalığın oluşumu hakkında net bir bilgi alabiliriz. Bu kistik kitle sonucunda bazen kısırlık oluşsa da birçok kişide kısırlık nedeni oluşturmaz. Bazı kitleler gebeliğe engel olmadığı gibi gebelikte sıkıntı yaratan kistler de vardır. Kistik kitle oluştuğu bölgenin dokusundan kaynaklanan, içi genelde sıvı ile dolu olan boyutları 3-30 cm arasında değişiklik geçiren oluşumlardır. 

Kistik Kitle Neden Oluşur

Genellikle hormonal düzensizlikler sonucu vücudun belli yerlerinde bazı aplikasyonlar sonucu oluşur. Dediğimiz gibi genelde bayanların yumurtalıkların da görülen bir kitledir. Bayanlarda her adet döneminde over dediğimiz yumurta hücrelerini taşıyan ve boyutları değişkenlik gösteren kistik kitle oluşur. Daha sonra çatlamanın etkisi ile yumurta açığa çıkmış olur. Hormonal düzensizlikler sonucu oluşan bu kitle çatlar, sabit kalır ya da büyümeye devam eder ve folekül olarak tabir edilen basit kistik kitle oluşmuş olur. Radyasyona maruz kalma, zamanında geçirilen iltihaplı hastalıklar sonucu da over kistik kitle oluşumuna neden olabilir.

Belirtileri Nelerdir

Daha öncede belirttiğimiz gibi kistik kitle oluşumu net bir belirginlik göstermez. Bayanlarda özellikle geciken adet ve düzensiz kanamaların olması ile kendini belli ederler. Oluştuğu bölgenin doku gerginliği nedeniyle oluştuğu bölgede şiddetli ağrılar ve şişkinlikler görülür.

Kistik Kitle Teşhisi İçin Uygulanan Yöntemler ve Tedavisi Nelerdir

Kistik kitle teşhisi için uzman bir doktor muayenesi mutlaka şarttır. Tanıyı koymak için doktorun yapacağı muayene ve çekilecek ultrason yeterlidir. Fakat kitlenin cinsi hakkında, iyi ya da kötü huylu olduğu hakkında net bir bilgi vermek kesinlikle yanlış olur. Bu konu hakkında net bir bilgi edinmek için kan testi yaptırmak en sağlıklı teşhis yöntemi olacaktır. Kistik kitle oluşumu radyolojik tetkikler ile tedavi edilebilir. Kistin tehlike derecesine göre ya ilaç yöntemi dediğimiz kemoterapi tedavisi uygulanır ya da ameliyat ile oluşan kitle, cerrahi müdahale ile tedavi edilir.
]]>
Yumurtalık Kistik Lezyon Nedir https://www.kistik.com/yumurtalik-kistik-lezyon-nedir.html Thu, 29 Nov 2018 15:24:31 +0000 Yumurtalık kistik lezyon nedir, yumurtalık kistik lezyon her yaşta her kadının karşılaştığı yumurtalık etrafında oluşan içi sıvı dolu kitlelerdir. Genç veya yaşlı fark etmez kadınların korktuğu yumurtalık kistik lezy Yumurtalık kistik lezyon nedir, yumurtalık kistik lezyon her yaşta her kadının karşılaştığı yumurtalık etrafında oluşan içi sıvı dolu kitlelerdir. Genç veya yaşlı fark etmez kadınların korktuğu yumurtalık kistik lezyon önemli bir kadın hastalığıdır. Yumurtalıkta görülen kistik lezyonlar çoğu zaman fark edilmezler, belirtileri belli olmaz ancak bir jinekolog muayene sonucunda anlaşılır. Kadınları korkutan bu kistik lezyonlar genelde ayrı ayrı türlerde oluşurlar. Yumurtalık yapısına göre hücrelerin sayısı bir kaç taneden fazladır ve hücreler hormon yapısı altındadır. Bu yüzden yumurtalıklar vücuttaki organlardan farklı yapıya sahiptir.  

Yumurtalık kistik lezyon, yumurtalık dışında diğer organlarda kendini fazla belli etmez ve bazen tedavi bile gerektirmez.Kistlerin haricinde pek çok rahatsızlıklarla aynı belirtileri gösterdiği için fazla önemsemez. Çok büyük olmayan kistler karın içerisinde kendine rahatlıkla yer bulabilir. Büyümeye başlayan kistler iltihaplanmaya başladığı anda çok şiddetli ağrılar ortaya çıkar. Kistlerin patlaması sonucunda kanamalar meydana gelir ve büyüyen kistler mesaneye ağırlık vermesi sonucu sık sık idrara çıkma hissi verir. 

Yumurtalık kistik lezyon iyi ve kötü huylu olarak iki türü vardır. İyi huylu kistler yalnızca bulundukları yerde kalırlar ve büyürler başka dokulara yada organlara sıçrama yapmazlar. Kötü huylu kistler, bulundukları yerde büyür ve sıçrayarak diğer dokulara zarar verirler. Tümör yani kanser adıyla bilinirler. Her tümör kanser demek değildir. 

Yumurtalık kistik lezyon çeşitleri nelerdir 
 • Over kistleri 
 • İnklüzyon kisti
 • Follükil kisti
 • Korpus luteum kisti 
 • Teka lutein kisti 
 • Gebelik luteoma 
Yumurtalık kistik lezyon şikayetleri nelerdir 
 • Çok sık ve en fazla karşılaşılan şikayet kadınlarda oluşan adet düzensizliği 
 • Sindirim sistemi bozukluğu ve kabızlık 
 • Sürekli gelen kanamalar ve karında oluşan şişlik 
 • Şiddetli ağrı ve çok idrara çıkma olarak sıralanır.
]]>
Bebeklerde Kistik Fibrozis Belirtileri https://www.kistik.com/bebeklerde-kistik-fibrozis-belirtileri.html Fri, 30 Nov 2018 12:19:24 +0000 Bebeklerde kistik fibrozis belirtileri, Kistik fibrozis aileden gelen yani genetik olan bir hastalıktır. Hemen hemen herkesin başına gelebilecek olan bu kistik fibrozis hastalığı bazı durumlarda oldukça ciddi sorunların ortaya çık Bebeklerde kistik fibrozis belirtileri, Kistik fibrozis aileden gelen yani genetik olan bir hastalıktır. Hemen hemen herkesin başına gelebilecek olan bu kistik fibrozis hastalığı bazı durumlarda oldukça ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bebeklerde kistik fibrozis hastalığı genel olarak bakıldığı zaman en çok solunum sistemi ile sindirim sistemini etkilese de tüm vücutta bazı anormal belirtilerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu yüzden anne ve baba adaylarının bu konuda çok dikkatli olması gerekmektedir. Oldukça geniş bir kitleye hitap eden bu kistik fibrozis hastalığı bebeklerde, ya da gençlerde de görülebilir. Bebeklerde kistik fibrozis hastalığı genel olarak anne ya da baba adayının kistik fibrozis hastalığı olmasından dolayı kaynaklanan bir durumdur. Yani anne de baba da ya da her ikisinde de kistik fibrozis hastalığı var ise bebeğin de kistik fibrozis olma ihtimali oldukça yüksektir. Çeşitli nedenler de bebeklerde kistik fibrozise neden olabilir. Her bebekte ya da her insanda farklı şekillerde kendini belli edebilen bu rahatsızlığın en kısa süre içerisinde tedavi edilmesi gerekir.

Bebeklerde kistik fibrozis belirtileri nelerdir  

Oldukça sık ve yaygın bir şekilde görülen kistik fibrozis hastalığı farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Özellikle de genetik faktörler bu durumda daha büyük bir etki göstermektedir. Bebeklerde kistik fibrozis hastalığı oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Bunun içinde de anne ve baba adaylarının çok dikkatli olması gerekir. 
 • Bebeklerde kistik fibrozise bağlı olarak gelişen ilk belirti gelişmede gerilemenin meydana gelmesi 
 • Yemek yememe isteği ve iştahsızlık 
 • Boy kısalığı 
 • Soluk alıp verme de yaşanan güçlük 
 • Öksürük 
 • Dışkılama esnasında zorlanma 
 • Dışkıda anormallik
 • Hazımsızlık 
 • Bağırsak hastalıkları 
 • Bağırsak tıkanmaları 
 • Burun kanallarında mukus 
 • Balgamlı öksürük 
 • Akciğer hastalıkları 
 • Kabızlık 
 • Sebebi belli olmayan karın ağrıları ve karında meydana gelen şişlik 
 • Nefes alıp verirken hırıltı oluşması
Çeşitli nedenler ile ortaya çıkan bebeklerde kistik fibrozis hastalığı yukarıda da belirttiğimiz üzere birçok belirti ile ortaya çıkmaktadır. Bu belirtiler her bebekte görülebilir. Tüm belirtiler görülmese de genel olarak yukarıda da belirttiğimiz gibi bebeklerde kistik fibrozis belirtilerinin birkaçının görülmesi gerekir. Eğer bu belirtiler bebekte çeşitli olumsuz sorunların doğmasına neden oluyor ise mutlaka bebeğinizi bir sağlık kuruluşuna götürmeniz gerekir.
]]>
Çenede Kistik Sivilce https://www.kistik.com/cenede-kistik-sivilce.html Sat, 01 Dec 2018 11:24:37 +0000 Çenede Kistik Sivilce, insanlarda sık sık görülen bir durumdur. Bu nedenle çenede kistik sivilce çıkmasından çok fazla şikayet gelmektedir. Sivilce vücudun her bölgesinde çıkabilir, bazen siyah nokta gibi bazen de derin kızarı Çenede Kistik Sivilce, insanlarda sık sık görülen bir durumdur. Bu nedenle çenede kistik sivilce çıkmasından çok fazla şikayet gelmektedir. Sivilce vücudun her bölgesinde çıkabilir, bazen siyah nokta gibi bazen de derin kızarıklıklar, iltihaplar içeren görüntüler oluşturabilmektedir.

Çenede Kistik Sivilce Sebepleri 
 • Genellikle ergenlik döneminde oluşan bu durum, ergenlik döneminde yağ bezelerinin daha çok yağ üretmesi nedeniyle yani hormonların fazla çalışmasından dolayı oluşur.
 • Cilt temizliğine dikkat etmeyen kişilerde ya da cildi aşırı yağlı olup dışarıya atılamayan durumlarda derinin altında meydana gelir.
 • Genellikle cildimizde bakteriler bulunmaktadır, bu bakteriler ciltteki yağı kullanmak istediğinde bu sivilceler ortaya çıkmaktadır.
 • Kadınlarda erkeklik hormonunun fazla salgılanması sonucunda çenede kistik sivilce ortaya çıkar
 • Sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmayan insanlarda meydana gelmektedir.
 • Tüm gün suratımızda duran yağlı makyaj malzemelerinin gece yıkanmadan yatılması sonucu sabah sivilcelerle karşı karşıya kalınabilmektedir.
 • Cilt problemlerinin temelinde yatan, sigara tüketimi de çenede kistik sivilceye neden olmaktadır.
Çenede Kistik Sivilce Tedavisi 
 • Günlük yüz yıkama alışkanlığının edinilmesi gerekmektedir. Özellikle sabah ve akşamları bol su ile yüzün yıkanarak ferahlatılması gerekmektedir. Bu ciltteki yağlanma oranını azaltacaktır.
 • Günlük spor faaliyeti yapan kişiler, bu faaliyetten sonra doğal sabunlarla yüzlerini yıkamalıdırlar. Ciltteki yağ oluşumunu ayrıca da bakteri üretilmesini de engelleyecektir.
 • Saç yapısı insanlarda farklı farklıdır. Eğer ki yağlı bir saç yapısına sahipseniz saçlarınıza dokunduktan sonra çene bölgesine dokunmamalısınız.
 • Çene bölgesine kullanılan makyaj malzemelerinin kalitesine dikkat edilmelidir. Hatta mümkünse o bölgeye makyaj uygulaması yapılmamalıdır.
 • Sigara kullanımını azaltmak hatta hiç kullanmamak önerilmektedir.
 • Oral antibiyotikler veya antibiyotik krem kullanımı etkili bir tedavi yöntemidir. Eğer ki bu çözümler etkili olmazsa kalıcı cilt problemleri veya lekelerinin önüne geçilebilmesi için mutlaka uzman bir cildiye doktoruna başvurunuz.
]]>
Kistik Fibrozis Nedir https://www.kistik.com/kistik-fibrozis-nedir.html Sat, 01 Dec 2018 20:22:30 +0000 Kistik Fibrozis Nedir, Genetik olarak anne ve babadan çocuklarına geçiş gösteren bir hastalık çeşididir. Geçiş gösteren bir hastalık olduğu için doğan bebekte doğumundan itibaren bir çok organı etkileyerek fonksiyonlarının Kistik Fibrozis Nedir, Genetik olarak anne ve babadan çocuklarına geçiş gösteren bir hastalık çeşididir. Geçiş gösteren bir hastalık olduğu için doğan bebekte doğumundan itibaren bir çok organı etkileyerek fonksiyonlarının bozukluğuna neden olur. Bu hastalıkta esas olarak etkilenen organlar dış salgı bezlerinin meydana getirdiği organlardır. Dış salgı bezleri yapısı sağlıklı bir kişide ince ve akışkan bir yapıya sahiptir. Fakat kistik fibrozis hastası olan kişilerde dış salgı bezlerinden salgılanan sıvının kıvamı oldukça artmış olup akıcılığı ve saflığı kaybolmuştur. Bu nedenle bu hastalığa sahip olan kişilerde balgam çıkartma olayı oldukça zor bir durumdur. Bu hastalık belirtilerinde küçük hava yolları yıkanarak akciğer rahatsızlıkları görülür. Bu olaylara bağlı olarak kişide öksürük, hırıltı, zatürre ve bronşit hastalığı oluşumu başlar. Bu hastalık nedeni ile dış salgı bezlerinden salgılanan sıvıların salgılanmaması sonucu kanallarda tıkanıklık meydana gelir. Bu tıkanıklığa bağlı olarak salgılar bağırsaklara geçemediği için besinlerin sindirilmesi gerçekleşmez. Tüm bu olaylara bağlı olarak bol miktarda kötü görünüşlü, oldukça yağlı ve kötü kokulu dışkı oluşumu meydana gelir. Tüm bu olaylar sonucunda hasta olan kişide karın şişliği ve gaz oluşumu görülür. Bu hastalığa sahip kişiler gerekli olan tedaviyi olmadığı takdirde çok zayıf olurlar. Büyüme ve gelişmede gerileme görülür. Ayrıca bu hastalığa sahip kişiler ter bezlerinde bozukluk görüldüğü için terlerin normal kişilere göre daha tuzlu yapıda olmaktadır. Terin tuzlu olması hastada tuz kaybı çok fazla olduğu için fazla miktarda susuzluk oluşumuna neden olur. Bu nedenle tuzlu ve sıvı besinlerin fazla miktarda alması gerekir. 

Kistik Fibrozis Nedir, Nedenleri ve Belirtileri; Kistik fibrozis hastalığı genetik olarak aktarılan bir rahatsızlık olduğu için dünyaya gelen bebek hastalık genini hem anneden hemde babadan almaktadır. Anne ve babada kistik fibrozis hastalıklarının hiç bir belirtisini taşımamaktadır. Çünkü bu hastalıkların genini vücutlarında çekinik olarak taşımaktadırlar. Bu olaya biz anne ve babanın taşıyıcı olduğunu ifade ederiz. Kistik fibrozis hastalığına sahip olan bir kişide görülen belirtiler ise hırıltı, solunum güçlüğü, fazla miktarda balgam oluşumu, öksürük, zatürre, bronşit gibi akciğer enfeksiyonlarına bağlı olarak nefes darlığı hastalığı görülür. Kistik fibrozis hastaları iştahlı olmalarına rağmen kilo alınımı görülmez aksine kilo kaybederler. Bu hastalıkta kişide yaş ilerledikçe bağırsak tıkanmasına bağlı olarak besinlerin sindirilmemesi ve sindirim sisteminde bozukluklar görülür. Fakat bu hastalığa sahip yeni doğan bir bebek ilk kakasını yapamaması çok sık kötü kokulu ve fazla miktarda dışkı görülmesi olayları da görülür. 

Kistik Fibrozis Tanısı ve Tedavisi; Kistik fibrozis hastalığına sahip olan bir kişi ortalama 30-33 yıl olarak yaşamaktadır. Bu hastalığa sahip kişilerde %80'ni 5 yaşından önce teşhis konulur iken %10'luk kısmına ise ergenlik çağında teşhis konulmaktadır. Ölüm oranı yüksek olan bu hastalıkta son yıllarda yapılan çalışmalar sonucu hastaların yaşam sürelerine ve yaşam kalitesini etkileyen tedavi yöntemleri bulunmuştur. Kistik fibrozis tanısında en önemli faktör olarak ter bezinin görevlerine bağlı olarak sodyum ve klor iyonlarının emiliminde anormallikler görülmesi yani kistik fibrozis hastasının teninde tuz oranının artması tanı için en önemli husu olarak bilinir. Kistik fibrozis tedavisinde antibiyotik ile başlanılır. Bu hastalıkta balgam oluşumu çok fazla olduğu için balgam söktürücü kullanılması gerekir. Bu hastalığa sahip kişiler toz ve duman olan ortamlardan uzak durmalıdırlar. Ayrıca ağır kuvvet gerektiren işlerden kaçınması gerekir. Kistik fibrozis hastalarında bağırsakların tıkalı olması sonucu besin emiliminin iyi olmaması metabolik faaliyetlerinin hızlı olması, enerji harcanımı fazla olması nedeni ile bu hastalığa sahip kişiler diyetler uygulanmalıdır. Bu hasta kişi aşırı tuz kaybettiğinden dolayı besinler içerisinde çok fazla tuz tüketmeli özellikle de sı]]> Kistik Lezyon https://www.kistik.com/kistik-lezyon.html Sun, 02 Dec 2018 15:20:48 +0000 Kistik lezyon, Genelde içi sıvı dolu torba veya kesecik şeklinde olan doku bozukluğuna denir. Çok çeşitli faktörde ve sayısı bilinmeyecek kadar fazla olan kistik lezyon vardır. Beyinde, ciltte ve gözlerde oluşur. Baz Kistik lezyon, Genelde içi sıvı dolu torba veya kesecik şeklinde olan doku bozukluğuna denir. Çok çeşitli faktörde ve sayısı bilinmeyecek kadar fazla olan kistik lezyon vardır. Beyinde, ciltte ve gözlerde oluşur. Bazı küçük ve belirtisiz olan kistik lezyon ciltte ağrı yapmaz görüntüsü bile anlaşılmaz. Büyük çapta olan kistik lezyon vücudun görevlerini yerine getirmesini engeller ve kan dolaşımının zayıflamasına neden olur. Ayrıca kanalların tıkanması ve çok ağrılı olma durumu meydana gelir. Bazı durumlarda daha derinden hissedilen kistik lezyon hayati tehlike taşımaktadır. Aşırı derecede büyüyen ve diğer organlara baskı yapan kistik lezyon görüntü bozukluğuna sebep olur.Bu nedenden dolayı yapılan tedavi ciltteki kesecik şeklin şırınga ile çekilmesi daha uygun olur. 

Kistik lezyonu, evde tedavi etmek daha sıkıntılı sebeplere neden olur. Asla sıkarak ve patlatarak yok etmeye çalışmak kesinlikle uygun değildir. Bu durumda kistik lezyon etken olduğu yerin iltihaplanmasına ve daha çok büyümesine neden olur. Pankreas, karaciğer ve diğer organlarda oluşan kistik lezyon başka organlara baskı yapmasından dolayı organların farklı belirtiler oluşturmasını neden olur. En zor tanımlanan lezyonlar kafa ve boyun bölgesinde oluşan kistik lezyonlardır. Omurilikte bulunan lezyon beyinden gelen sinir uyarılarını etkileyerek bacakların uyuşmasına neden olur ve idrar yapma zorluğu ortaya çıkar. Gözde oluşan lezyon bulanık görme ve renk algılama sorununa sebep olur. Kadınlarda çok sık görülen kistik lezyon yumurtalıkta oluşan lezyon türüdür. Tedavisi mümkün ama sürekli kontrol altında olmalıdırlar. İyi huylu lezyonlar ve kötü huylu lezyonlar olmak üzere iki çeşit kistik lezyon vardır. Gözle görünmeyen lezyonlarda vardır. Bu lezyonlar zararsız olsa da incelenmesi gerekir. 

Kistik lezyon nedenleri nelerdir 
 • Enfeksiyon durumları 
 • Yaralanmalar 
 • Tümör oluşumları 
 • Parazitler
 • Genetik faktörler 
 • Hücre bozuklukları 
 • Ana rahminde sorunlu oluşan gelişim süreci durum takibi  
 • Farklı vücut kanallarının tıkanması 
 • Sürekli vücutta bulunan iltihaplı süreçler 
 • Psikolojik sorunlar
 • İnme ve felçlik durumları 
 • Kafa yapısında bozukluklar 
 • Beyinde meydana gelen rahatsızlıklar 
 • Ani gelen travmalardır.
]]>
Memede Kistik Lezyon https://www.kistik.com/memede-kistik-lezyon.html Mon, 03 Dec 2018 12:02:58 +0000 Memede Kistik Lezyon, kanser her insan tarafından en çok korkulan bir hastalık olması yüzünden memede kistik lezyon varlığında ilk akla gelen meme kanseri hastalığıdır. Ayrıca memede kistik lezyon tespiti yapılan hastalar özell Memede Kistik Lezyon, kanser her insan tarafından en çok korkulan bir hastalık olması yüzünden memede kistik lezyon varlığında ilk akla gelen meme kanseri hastalığıdır. Ayrıca memede kistik lezyon tespiti yapılan hastalar özellikle kanser olduğu endişesi yaşadığını görüyoruz. Fakat ortaya çıkan bu korku genel olarak gereksizdir. Memede kistik lezyon her zaman kötü huylu değil, iyi huylu olabilir. Ancak bazen iyi huylu kisik lezyonlarında şiddetli ağrı hissedilmesi kanser olasılığına oranla daha yüksektir. Bazı durumlarda hanımların memede içi sıvı dolu olan kistik lezyonlar görülmektedir. Memenin kendi dokusunda meydana gelen bu kistik lezyon bazen kötü huylu bazen de iyi huylu olarak iki ayrı tipte bulunmaktadır. Aynı zamanda kötü huylu olan bu kistik lezyonların yaklaşık olarak %33'ü meme kanseri riski oluşturmaktadır. İyi huylu olan kistik lezyonların hasta açısından herhangi bir zararı bulunmaz.

Memede Kistik Lezyon Belirtileri Nelerdir
 • memede meydana gelen kistik lezyonların en belirgin özelliği oluşan yumrulardır. Bu sert yumrular çoğunlukla sert dokulu ve oynayabilen bir durumdur. Bazen kistik lezyonlar memede yer değiştirebilir, bazen de olduğu yerde sabit kalabilir.
 • Adet döneminde memede meydana gelen hassasiyet sonrasında kistik lezyonlar tespit edilebilir. Ancak tek memede ya da iki memede oluşan kistik lezyon adet döneminde ağrıya neden olabilir. 
 • Bir ya da iki memede hissedilen yumrular genellikle kistik lezyon varlığını işaret etmektedir. Bu durumun anlaşılabilmesi için hasta kendi eli ile memede muayene yapabilir.
 • Memede birden fazla kistik lezyonun bulunması illa meme kanseri olduğunuzu göstermez. Fakat çok miktarda kistik lezyon sayısı dikkate alınmalıdır. Kistik lezyonlar kişide uzun süreli olarak varlığını sürdürürse, hasta için tehlikeli durumlara sebebiyet verebilir. Bu nedenle memede kistik lezyon erken tanısının yapılması kişi bakımından büyük önem taşımaktadır. 
]]>
Yenidoğanda Kistik Fibrozis https://www.kistik.com/yenidoganda-kistik-fibrozis.html Mon, 03 Dec 2018 21:59:10 +0000 Yenidoğanda kistik fibrozis; kistik fibrozis anneden babadan genler ile yani doğuştan gelen bir akciğer hastalığıdır. Hastalığın kaynağı hem anneden hemde babadan gelen genlerin birleşmesidir. Kistik fibrozis hastalığı vücudu Yenidoğanda kistik fibrozis; kistik fibrozis anneden babadan genler ile yani doğuştan gelen bir akciğer hastalığıdır. Hastalığın kaynağı hem anneden hemde babadan gelen genlerin birleşmesidir. Kistik fibrozis hastalığı vücudumuzda salgı bezlerini etkileyen bir hastalıkltır. Tüm salgıların kıvamı koyulaşmasına neden olur. İlk belirtilerde akciğerde olduğu için akciğer hastalığı olarak bilinir. Bulaşıcı bir hastalık değildir. Kistik fibrozis hastalığının erken teşhisi çok önemlidir. Bu yüzden yenidoğanda kistik fibrozis teşhisi için topuk kanı alınır. 

Yenidoğanda kistik fibrozis tanısı nasıl konur

Yenidoğanda ilk 48 saatte ve ilk 48 saat geçtikten sonra iki kere topuk kanı alınır. Bebeğin topuk kısmı pamuk ile temizlenir. Daha sonra küçük bir iğne üç kere batırılır. Sağlık bakanlığı tarafından özel hazırlanan kağıtlara bebeğin kanı alınır. Özel labaratuar ortamında incelenir. Kistik fibrozis tehlikesine bakılır. Sonuçlar değerlendirilir. Yüksek olursa aileye bildirim yapılır. Bebek ter testine gönderilir. Ter testi sonucuna göre tanı konur. Tüm bu işlemler bebek 30 gününü doldurmadan tamamlanır. Kistik fibrozis tanısı konan bebeğe hemen tedavi başlanır. 

Yenidoğanda kistik fibrozis belirtileri
 • Tedaviye yanıt vermeyen akciğer hastalıkları olması
 • Devamlı öksürük, hırıltı gibi şikayetlerin olması
 • Beslenme sıkıntıları
 • Yenidoğanda geç dışkılama
 • Daha tuzlu bir ter
 • Yenidoğanda uzayan sarılık
 • Büyüne gelişme geriliği 
 • Bebeklerde kilo alamama
Kistik fibrozisde tedavi

Ter testi ile tanısı konan bebekte hastalıktan koruyucu önlemler alınmaktadır. Çünkü kistik fibrosiz iyileştirilebilen bir hastalık değildir. Ömür boyu tedavi gerektirir. A,D,E, K içeren vitaminler başlanır. Akciğerler için balgam söktürücü ilaçlar verilmektedir. Sindirim ve boşaltım sistemi için bazı enzimler ağız yoluyla verilmesi gerekmektedir.
]]>
Kistik Sivilce https://www.kistik.com/kistik-sivilce.html Mon, 03 Dec 2018 23:04:29 +0000 Kistik Sivilce; Genellikle kendini yağlı ciltlerde belli eden kistik sivilce dikkat edilmediği zaman ve hormonlarda bir bozukluk var ise vücudun bir çok bölgesine oluşarak ortaya çıkar. Beyaz ve siyah aknelerin farklı bi Kistik Sivilce; Genellikle kendini yağlı ciltlerde belli eden kistik sivilce dikkat edilmediği zaman ve hormonlarda bir bozukluk var ise vücudun bir çok bölgesine oluşarak ortaya çıkar. Beyaz ve siyah aknelerin farklı bir çeşidi olan kistik sivilce iltihaplı bir şekilde ortaya çıkar. Görsellik olarak hoş bir görüntü olmayan kistik sivilce oldukça rahatsızlık vermektedir. İltihaplı ve kırmızı şekilde kendini gösteren kistik sivilce kendini günlerce gösterir ve iyileşme durumundan sonra iz bırakan bir çeşittir. Bıraktığı izler yüzünden ciltte görselliği bozan kistik sivilce kişiler tarafından oldukça rahatsız verici bir durum haline gelir. Sert bir yapıya sahip olan kistik sivilce el ile bastırıldığı zaman içindeki kistik hissedilebilir. Kırmızı olarak bahsedilen renk durumu bazı kişilerde mor rengini de alabiliyor. Özellikle yüz ve sırt bölgesinde eğer kistik sivilcelere rastlıyor iseniz daha hafif bir şekilde atlatmak için tedavisine başvurmanızın faydası olacaktır. 

Kistik sivilce tedavisi

Hemen hemen her akneden kullanılan tedavi yöntemi aynı şekilde kistik tedavide de kullanılmaktadır. Yeni yeni oluşmakta olan kistik sivilceler için kremler kullanılarak önlenebilir. Özellikle antibiyotik içeren kremlerin kullanılmasının oldukça faydası vardır. Yeni oluşmaya başlamış olan kistik sivilcelerde eğer kremlerin yararı görülmüyor ise ağız yolu ile antibiyotik kullanılabilir. Kistik sivilce tedavisine başlanmadan önce özellikle kişinin cilt yapısına bakılarak yağ durumu göz önüne alınmalıdır. Fazlaca yağlı olan ciltlerde öncelikle yağ oranı azaltılmalı ve daha sonra krem ve antibiyotik tedaviye başlanmalı. İltihaplı olan sivilcelerde ilaçla tedavi oldukça önemlidir. İlaçları bıraktıktan sonra tekrar oluşma ihtimali olan kistik sivilcelere ek olarak tedavi uygulanmalıdır. Kronik bir hastalık olan kistik sivilce uzman hekimler tarafından kontrol altına alınmalıdır. Dört ay kadar devam eden tedavi yönteminde uzman hekimin uyguladığı tedaviye dikkatli bir şekilde uyulmalıdır.

Kistik sivilcede doğal yöntemler

Zerdeçal; Ağrı kesici özelliğiyle bilinen zerdeçal kistik sivilcede kullanıldığı zaman enfeksiyon gidermede birebirdir. 1 veya 2 çay kaşığı zerdeçalı su yardımı ve susam yağı yardımı ile macun kıvamına getirerek yüze uygulanabilir. Yüze uygulandıktan bir saat sonra ılık su ile yıkanan kür gün içerisinde 2 kere kullanılabilir.

Elma sirkesi; Çözeltilerek kullanılan elma sirkesi yüze uygulandığı zaman sivilcenin ağrısını alarak iyileşmesinde faydalı olur. Ilık su ile seyreltilen elma sirkesi bal eklenerek gün içerisinde içilebilir.

Çay ağacı yağı; Gözenekleri temizlemeye yardımcı olan çay ağacı yağı sivilcenin kurumasına yardımcı olur. Kistik sivilce üzerine uygulanan yağı hassas cilde sahip olanlar seyrelterek kullanabilirler.

Karbonat; Ölü hücreleri canlandırmaya yarayan karbonatı salata suyu ile macun haline getirerek cilde uygulayabilirsiniz. Yüze uyguladıktan 1-2 saat sonra ılık suyla yıkayarak yüzünüzü nemlendirerek parlak bir cilde sahip olabilirsiniz.

]]>
Kistik Higroma https://www.kistik.com/kistik-higroma.html Tue, 04 Dec 2018 16:05:30 +0000 Kistik higroma, genellikle boynun arka kısmında ve yan bölümlerinde bulunan lenfatik sisteme ait olan anomaliye verilen addır. Boyun bölgesinde bulunarak yumuşak dokuların içerisinde tek ya da septumlar halinde ayrılan çoğul k Kistik higroma, genellikle boynun arka kısmında ve yan bölümlerinde bulunan lenfatik sisteme ait olan anomaliye verilen addır. Boyun bölgesinde bulunarak yumuşak dokuların içerisinde tek ya da septumlar halinde ayrılan çoğul kistler bulunmaktadır. Bu kistler genellikle saydam, sıvı ve bulanık bir şekilde olmaktadır. Kistlerin büyüklüğü yapılarına göre değişkenlik göstermekte olup, genellikle vücut ödemi ile tabloya eşlik etmektedir. Kistik higroma ile karşılaşma sıklığı yaklaşık olarak binde bir canlı doğumudur. Bazı araştırmalara göre ise düşüklerin ardından kistik higroma ile karşılaşma sıklığı 1/200'dür. Lenfatik sistemin meydana gelme süreci genellikle hamileliğin beşinci haftasından itibaren başlamaktadır. Bu meydana gelen lenf sistemi ve toplardamarlar arasında hamileliğin kırkıncı gününde bir bağlantı meydana gelmeye başlamaktadır. Meydana gelen bağlantılar sayesinde, lenfatik sistemde bulunan sıvılar, venöz sistemine boşalmaktadır. Bağlantıların gerçekleşmemesiyle birlikte fetüsün boyun kısmında lenfatik sistemine ait sıvı birikmeleri görülür. Ve bu sıvı birikmeleri sonucunda kistik yapılar oluşmaktadır. Oluşan kistik yapılara kistik higroma adı verilmektedir. 

Kistik Higroma Tanısı 

Tanılar genellikle ultrasonografi sayesinde, hamileliğin en az 10.haftasından itibaren konulmaktadır. Ultrasonografi de en sık karşılaşılan görüntülerden biri boyun bölgesindeki arka kısmın simetrik kistik yapıda olmasıdır. Kistik yapılar septalar ile bölümlere ayrılmaktadır. Bu kistik higromanın boyutları farklı olabilmektedir. Bazen bütün bir amniotik kaviteyi doldurma yetisine sahip olabilecek kadar geniş olurken bazense sadece boyun bölgesin arka kısmında lokalize kalan küçük boyutlu kist şeklinde de görülmektedir. 

Kistik higroma olguları sırasında tabloya pek çok ek anomaliler eşlik edebilmektedir. Çoğunlukla vücut boşluklarının sıvılarla dolu olması durumu olan hidrops sonucunda yaygın vücut ödemlerine çok sık rastlanılmaktadır. Bunun yanı sıra ilk sırada kardiyak anomaliler olmak üzere, kromozomal anomaliler ve yapısal anomaliler sıklıkla görülmektedir. Özellikle de kromozomal anomalileri Down sendromu, turner sendromu, trizomi 13 ve trizomi 18 olarak karşımıza çıkmaktadır. İlk trimester de kistik higroma tanısı konulan bireylerde down sendromu daha sık görülürken, ikinci trimester tanısı konulan bireylerde ise turner sendromu daha sık görülmektedir. Gebenin yaşı ile down sendromu görülme ihtimali orantılı olarak artmaktadır. Turner sendromunun görülme ihtimali gebenin yaşı ile hiçbir ilişkisi bulunmaktadır. Kistik higroma erkeklere göre dişi fetüslerde daha sık rastlanılan bir durumdur. 

Kistik Higroma Tedavi Yöntemleri

 • Kistik higroma defekti ile doğan bebeklerin tedavileri genellikle olanaklı değildir. Kistik higroma olgusu bulunan fetüslerde genellikle anne karnında ölümü gerçekleşmektedir. Bu hastalığa yakalanan bireylerin büyük bir kısmında fetüsün 20.haftaya kadar ulaşmasından önce anne karnında öldüğü görülmüştür. 
 • Hidropsun eşlik etmiş olduğu septalı ve büyük kistik higromalar neticesinde fetüsün yaşama ihtimali daha azdır.
 • Eğer ağır bir tabloda ilerlemeyen olgular görülüyorsa bazen bu kistik higromaların kendiliğinden düzeldiği görülmüştür. Bu tür durumlar karşısında bebek doğum sonrasında tamamen iyileşebilmektedir. Böylece yaşamına normal olarak devam edebilecektir. 
 • Kistik higroma tanısına gebeliğin son evrelerinde koyulmuş ise, doğum, doğum ve cerrahi müdahalesi konusunda uzman olan bir cerrah ile birlikte olanakları da iyi olan bir hastane de yaptırılmalıdır. 
]]>
Beyinde Kistik Lezyon Nedir https://www.kistik.com/beyinde-kistik-lezyon-nedir.html Wed, 05 Dec 2018 11:38:22 +0000 Beyinde Kistik lezyon nedir, genel olarak insanlar arasında karşılaşılan hastalıklar içerisinde yer almaktadır. Özellikle insan beyninde omuriliğin etrafında bir zar oluşur bu zar ancak mikroskopla bakıldığı zaman örümcek ağ Beyinde Kistik lezyon nedir, genel olarak insanlar arasında karşılaşılan hastalıklar içerisinde yer almaktadır. Özellikle insan beyninde omuriliğin etrafında bir zar oluşur bu zar ancak mikroskopla bakıldığı zaman örümcek ağına benzer ve bu  sebepten ismi araknoid olarak bilinmektedir. Kişilerin omurilik sıvısının içerisinde barındıran kistler oluşur beyin ve omurilik zarları farklı farklı olmaktadır. Özellikle bu zarların sıvı ile dolması sonucunda kistik lezyona dönüşmektedir. Genel olarak her yaş grubunda görülme olasılığı oldukça yüksektir. Çocuk yaş grubunda daha fazla görülmektedir. Bu rahatsızlık doğumsal veya bir kaza sonrasında kistik lezyonlar oluşabilir. Bazen bu kistlerin içi  katı olurken bazen de sıvı olarak rastlanmaktadır. Bu kistler sabit olduklarından dolayı zararlı olmazken; kişide hayati tehlike bulundurmaz ve herhangi bir organa yayılma yapmazlar. Bu nedenle kistik lezyonların hangi tarafta bulunduğu oldukça önemlidir.

Beyinde Kistik lezyon belirtileri

Özellikle her yaş grubunda rastlanan bu kistik lezyonlar kişilerde sürekli baş ağrısı ile kendini hissettirir ve herhangi bir şikayet oluşturmadan şiddetli ağrılar ile ortaya çıkmaktadır. Genel olarak kistin büyümesi nedeniyle omurilik sıvısının tek yöne akmasına sebep olmaktadır. Özellikle erkeklerde daha fazla rastlanmakta ve yetişkin kişilerde ise bir çok belirtisi olmaktadır. Genel olarak, Kisttik lezyon, rahatsızlık olarak epilepsi krizi sonucunda nöbete sebebiyet vermektedir. Ayrıca bu kişilerde mide bulantısı, dengesiz yürüyüş gibi bazı rahatsızlığın oluşmasına sebep olmaktadır. Özellikle bazı kişilerde psikolojik bozukluklar ile kendini belli ederken; çocuklarda ise belirtileri farklılık gösterebilir ve bebeklerde beyin gelişimini tam olarak tamamlanmadığından dolayı baş etrafinda şekilsiz olarak büyümesine yol açmaktadır. Özellikle kistik lezyon bebeklerde ise şekil bozuklukları görülürken çocuklarda ise ergenliğe erken giriş gözlenir ve bebek gelişiminin gerilemesine sebep olmaktadır.

Beyindeki Kistik lezyon tedavisi 

Genel olarak bu rahatsızlık kişilerde  herhangi bir belirti vermediğinden dolayı uzun yıllar içerisinde kendini belli ettirmeden kişilerin beyinde yaşamaya devam etmektedir. Özellikle belirli şikayetler arasında kişilerde saptandığı zaman beyin tomografisi çekilerek Kistik lezyonun yeri tespit ile belirlenir. Tespit edildikten sonra hasta kişilere emar çekilerek sonucunda ise kistik lezyonlar görüntülenir ve belirli bir sonuç sonrası teşhis edilen yerden kistik lezyonlar bulunduğu bölgeden eğer tehlike arz etmiyor ise ameliyat edilerek bu bölgeden çıkartılır. Eğer kişilerde kistik lezyonlar gereğinden fazla büyüdüğü zaman özellikle hayati tehlikeyi oldukça zorladığından dolayı ameliyat şansı oldukça azalmaktadır. Bu nedenden dolayı erken tanı çok önemli olmaktadır. İnsanlarda Beyin Kistik lezyonlar için çare olarak ameliyat olarak iki şekilde yapılmaktadır.
]]>
Solid Kistik Lezyon https://www.kistik.com/solid-kistik-lezyon.html Thu, 06 Dec 2018 05:53:48 +0000 Solid kistik lezyon, içi sıvı madde ile dolu olan ve çevresindeki dokulardan farklı bir yapısı olan dış kısmı kist duvarınca çevrilmiş kistlere denir. Vücudun bütün dokularında oluşabilir. Bu kistler iyi huylu olabildiği gi Solid kistik lezyon, içi sıvı madde ile dolu olan ve çevresindeki dokulardan farklı bir yapısı olan dış kısmı kist duvarınca çevrilmiş kistlere denir. Vücudun bütün dokularında oluşabilir. Bu kistler iyi huylu olabildiği gibi bazı çeşitleri kötü huyludur. Meme dokusunda oluşan solid kistik lezyonlar genellikle ele gelen kitlelerdir. Eğer içlerinde hücre ile dolu ise solid kitle, içerisi sıvı bir madde ile dolu olursa solid kist denmektedir. Meme bölgesinde çok fazla karşılaşılan sorunların başında gelir. Solid kistik lezyonlar  kötü bir hastalığın habercisi olabilmektedir. Solid kistik lezyonlar ultrason, tomografi, yada MR denen görüntüleme yöntemleri kullanılarak teşhis konabilir. görüntüleme yöntemleri sayesinde kistin özellikleri hakkında da bilgi sahibi olunabilir.

Memede görülen solid kitleler, iki çeşittir. 
 • Birincisi kanser özelliği taşımazlar ancak kanser riskinin oldukça artığının göstergesidir.
 • İkincisi ise kanser olma özelliği yoktur ve yine kansere dönüşme riskleri de olmayan kistlerdir. Bu tarz solid kistik lezyonların ayırımında önemli olan kistin içeriğindeki hücrelerin atipik hücre olup olamadığı ayrımının yapılmasıdır. Atipik görüntü demek hücre görüntüsünün normalden farklı bir hale dönüşmesidir. Bu evre genellikle kanser evresinden önce ki evredir. Ailesinde birinci derece akrabalarında kanser öyküsü olan kişiler bu tarz kistik lezyon sorunları yaşıyorsa muhakkak bir doktora gidip gerekli tetkikleri yaptırması gerekmektedir.
Solid kistik lezyon tedavisi
 • Her hangi bir doku da meydana gelen bu kistler yapılan tetkikler sonucunda kötü huylu oldukları tespit edilmişse, başka dokulara da bulaşmadan ameliyatla tamamen çıkarılması gerekir.
 • Cerrahi müdahale ile eğer meme dokusunda ki kötü huylu bir solid kistik lezyona müdahale edilecekse bazı durumlarda tüm meme alınabilmektedir.
 • Ameliyat dışında eğer doktor gerekli görürse kemoterapi yada radyoterapi tedavileri de uygulayabilir.
 • Hasta solid kistik lezyon tedavisinde en fazla beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Hormonlardan kimyasal atıklardan koruyucu kullanılan gıdalardan ve hormonlu ve kanserojen içerikli besinlerden uzak durmaları gerekir.
]]>
Kistik Fibrozis Topuk Kanı https://www.kistik.com/kistik-fibrozis-topuk-kani.html Thu, 06 Dec 2018 06:13:59 +0000 Kistik Fibrozis Topuk Kanı; Yeni doğan her bebekte hastaneden çıkmadan önce bazı tetkikler yapılır. Artık bu tetkikler arasında kistik fibrozis de vardır. Kistik fibrozis topuk kanı alınarak testin ilk aşaması gerç Kistik Fibrozis Topuk Kanı; Yeni doğan her bebekte hastaneden çıkmadan önce bazı tetkikler yapılır. Artık bu tetkikler arasında kistik fibrozis de vardır. Kistik fibrozis topuk kanı alınarak testin ilk aşaması gerçekleştirilir. Eğer testte sonuç pozitif çıktı ise bebekte ihtiyaç duyulan diğer testlerde yapılır. Böylece testin ikinci aşamasında kistik fibrozis saptanırsa tedavi uygulanır. Kistik fibrozis kalıtsal genetik bir hastalık türüdür. Yalnız bu hastalık sadece anneden yada sadece babadan geçmez. Anne ve babanın genlerinin birleşmesi ile birlikte kistik fibrozis oluşur. Kistik fibrozis vücutta dengesiz salgılara sebep olduğu için tıkaçlara yol açan bir hastalıktır. Kistik fibrozis şüphesi öncelikle öksürük, zatürre, hırıltı astım gibi rahatsızlıklardan ötürü başlar. Kistik fibrozis olan bebeklerde sindirim zorluğu olur ve dışkılamaları değişik ve pis kokulu bir hal alır. Bu izlenimleri taşıyan bebekler için gerekli tetkikler için başvuru yapılabilir. Kistik fibrozis topuk kanı alınması ile teşhisi konulan bir hastalıktır. Kistik fibrozis bebeklerde büyüme ve gelişme geriliği ortaya çıkarır.

Kistik fibrozis topuk kanı ile tanı nasıl konulur;

 • Yeterli şekilde kilo almayan çocuklarda ve solunum yolu enfeksiyonlarına sıkça maruz kalan çocuklarda kistik fibrozis topuk kanı testi yapılmalıdır.
 • Akraba evliliğinde doğan bebeklerde bu test ihmal edilmemelidir.
 • Kistik fibrozis hastalığına yakalanan çocukların teri normal çocuklara göre daha tuzlu olur.
 • Aşırı sıcaklarda bebeğin yüzünde tuz kristalleri görülebilir.
 • Cihaz ile toplanan ter ile bebeğin ter içindeki tuz miktarı ölçülerek ter testi yapılmalıdır.
 • Anne, baba bu hastalığı taşıdıklarını biliyor ise bebek doğmadan önce uzman hekimden yardım almalı.

Kistik fibrozis topuk kanı ile tedavisi yöntemi; Hastalığın en belirgin şikayeti olan solunum şikayetleri öncelikle kontrol altına alınarak tedavi edilmelidir. Hastanın kendini iyi hissettiği zamanlarda en az iki kez diğer zamanlarda ise 3-4 kez fizyoterapisi tedavisi uygulanmalıdır. Eğer hasta enfeksiyonlara maruz kalmış ise hemen antibiyotikler ile tedaviye başlanılmalıdır. Büyüme ve gelişme sıkıntısı yaşayan bu hastalarda dengeli ve düzenli beslenme en önemli faktördür. Gerekli olan vitamin hastaya verilmelidir ve bu şekilde gelişme normal seyrini alabilir. Bağırsaklarda eksik olan besinlerin enzimlerin ağızdan verilerek besinlerin emilimi ve sindirimi sağlanır. Bebeklere vücut ihtiyaçları kadar su ve tuz verilir. Yüksek oranda balgam sorunu taşıyan bu hastalıkta balgam sökücü ve nefes açan ilaçlar verilir.

Not; Bebek sahibi olan her anne, babanın hastaneden çıkmadan önce gerekli tetkikleri yaptırmasında fayda vardır. Erken teşhis her zaman önemlidir. Hastaneden çıkmadan önce bebeğinize kistik fibrozis topuk kanı testini yaptırmayı ihmal etmeyiniz.

]]>
Karaciğerde Kistik Lezyon https://www.kistik.com/karacigerde-kistik-lezyon.html Fri, 07 Dec 2018 00:49:37 +0000 Karaciğerde Kistik lezyon, karaciğer insan vücudundaki en karmaşık ve en faal bir organdır. Vücuttaki 500'den fazla hayati fonksiyon karaciğer tarafından gerçekleşir. Bunların başında, kan pıhtılaşmasını düzenler, faz Karaciğerde Kistik lezyon, karaciğer insan vücudundaki en karmaşık ve en faal bir organdır. Vücuttaki 500'den fazla hayati fonksiyon karaciğer tarafından gerçekleşir. Bunların başında, kan pıhtılaşmasını düzenler, fazla şekeri nişasta olarak depoda tutar. Kanı alkol ve bir çok zararlı maddelerden temizler, lipoprotein üretiminin gerçekleşmesini sağlar. Bu kadar çok hayati fonksiyonları olan bir organda zaman içinde bazı rahatsızlıkların hedefi olabiliyor. Bunların başında karaciğerde kistik lezyonlar gelmektedir.Karaciğer kistlerinin oldukça fazla bir bölümü kendiliğinden geçebilmektedir. Belirtileri şiddetli bir şekilde görülen ve kanser türü kistlerin tamamı ameliyatta alınarak tedavi uygulanır.

Karaciğerde kistik lezyonlar

Basit kistler, bu karaciğerde kistik lezyon doğuştan olan kistlerdir. Kistlerin içeriği safraya benzeyen bir madde ile doludur. Dış kısımları ince epitel hücrelerin oluşturduğu bir zar tabakası ile çevrilidir.

Ekinokokkozis, hayvanlardan insanlara bulaşabilen bir enfeksiyondur. Hayvanların dışkılarında bulunan yumurtalar bir şekilde insanlar tarafından sindirilerek bulaşma meydana gelir.

Kistadenom, doğumla birlikte görülen ve yavaş bir şekilde büyüyebilen kistlerdir. Bu karaciğer kistik lezyon daha sonra ilerleyerek kansere dönüşüp dönüşmedikleri bilinmemektedir.

Polikistik karaciğer, bu hastalık çok az rastlanılan ve genetik geçişli özelliği olan bir karaciğer hastalığıdır. Karaciğerde 20 den fazla kistik lezyon görülebilir. Kistler genellikle bir arada kümelenmiş şekildedir. 

Karaciğerde kistik lezyon belirtileri
 • Genellikle uzun yıllar hiç belirti göstermezler.
 • Karaciğer kistleri zamanla büyüyerek patlayabilirler veya büyüdükleri için diğer organların yerini daraltarak sıkıştırırlar.
 • Karın bölgesinin sağ üst tarafında ağrı oluşturabilirler.
 • Şişkinlik ve doluluk hissi yaratabilirler.
 • Parazit kökenli kistler, ateş ve kanlı balgama neden olur yada vücutta kaşıntıya sebep olur.
 • Bazı durumlarda karaciğer kanseri belirtilerine yakın belirtiler meydana getirebilirler.
Karaciğerde kistik lezyon nasıl oluşur, kistik lezyonlar en fazla kadınlarda gözükür, çoklu kistler yada polikistik karaciğer rahatsızlığı çocukluk döneminde başlar. Ancak ergenlik durumunda tespit edilir, yetişkinlerde ise sayıca artar. Kistlerin kesim olarak nasıl oluştuğu bilinmese doğuştan olduğu tahmin edilmektedir. Karaciğer kistlerinin görülme oranı % 5 civarındadır. Ancak hastaların % 80'inde hiç bir belirti ve şikayet olmaz.
]]>
Akciğerde Kistik Lezyon Nedir https://www.kistik.com/akcigerde-kistik-lezyon-nedir.html Fri, 07 Dec 2018 08:04:25 +0000 Akciğerde Kistik Lezyon Nedir, akciğerde kistik lezyon pek çok insan tarafından kötü olduğu yönde adlandırılmaktadır. Ancak insanların akciğerinde ortaya çıkan kistik lezyon sorunu her zaman kanser olarak sonuç vermeyebilir. An Akciğerde Kistik Lezyon Nedir, akciğerde kistik lezyon pek çok insan tarafından kötü olduğu yönde adlandırılmaktadır. Ancak insanların akciğerinde ortaya çıkan kistik lezyon sorunu her zaman kanser olarak sonuç vermeyebilir. Ancak farklı sebeplerden meydana gelen kistik lezyon bazen kişi için çok ciddi sorunlardan kaynaklı olarak meydana gelebilmektedir. Fakat çoğu zaman akciğerde kistik lezyon kanser vakası şeklinde ortaya çıkmaktadır. Akciğerde kistik lezyon nedir Nasıl sorunlara yol açar Kişide çok şiddetli olan öksürüğe neden olduğu için hem iş hem de sosyal hayatında bazı problemlere sebep olabilir. Akciğerde kistik lezyon çoğunlukla yaşı ilerlemiş olan insanlarda daha sık olarak görülmektedir. Genellikle 50 yaşın üzerinde olan erkek ve kadınlarda görülen bir hastalıktır. Akciğerde kistik lezyon 50 yaşın üzerindeki hastalarda ölümcül olabilecek problemlere neden olabilmektedir. Özellikle ilerlemiş yaştaki bireylerde ortaya çıkan hastalık vücut bağışıklık sisteminin zayıf olmasından dolayı yenilemez.

Akciğerde Kistik Lezyon Nedir Kimlerde Görülür, akciğer sağlığının bozulmasına neden olan en büyük düşmanlardan bir tanesi de sigaradır. Sigara kullanan kişilerin akciğerinde kistik lezyon sıklıkla rastlanılan bir hastalıktır. Kişi sigara kullandığı için akciğer olumsuz olarak etkilenmektedir. Özellikle sigara kullanan kişilerde ortaya çıkan akciğer kistik lezyonunun en önemli sebeplerinden bir tanesi akciğer iç duvarına zarar vererek iltihaplanmasına yol açmasıdır. Bu durumda kişinin mutlaka sigara kullanamaya son vermesi gerekmektedir. 

Akciğer Kistik Lezyon Nedir Belirtileri Nelerdir, kistik lezyonun boyutuna ve çeşitlerine göre farklılık göstermektedir. Ancak akciğer kistik lezyon hastalığının her çeşidinde ortak olan problem öksürüktür. Özellikle öksürük derinden geldiği için kişinin akciğerinde yanma hissi oluşmasına sebep olur. Ancak kişi öksürdüğünde eğer ağzından kan geliyorsa zaman kaybetmeden hemen doktora gitmelidir. Aynı zamanda nefes darlığı ve ses kısıklığı oluşmasına yol açmaktadır.
]]>
Komplike Kistik Lezyon https://www.kistik.com/komplike-kistik-lezyon.html Fri, 07 Dec 2018 15:01:23 +0000 Komplike kistik lezyon; içi sıvı dolu kesecikler ve kapsül şeklinde olan doku bozulmalarıdır. Yüzlerce farklı şekillerde kistik lezyonlar bulunmaktadır. Gözlerde, beyinde, böbreklerde ciltte ve ciğerlerde meydana gelebi
Komplike kistik lezyon; içi sıvı dolu kesecikler ve kapsül şeklinde olan doku bozulmalarıdır. Yüzlerce farklı şekillerde kistik lezyonlar bulunmaktadır. Gözlerde, beyinde, böbreklerde ciltte ve ciğerlerde meydana gelebilir.

Vücudumuzun çeşitli organlarında istenmeyen hücrelerin birikmesi ve boyutunun görülebilir hale gelmesi ile farkına varılan zararlı hücre birikimlerine verilen isim kitle olarak adlandırılmaktadır. Bu kitleler bazı durumlarda kanser rahatsızlığına kimi zamanda daha farklı hastalıklara yol açmaktadır. Kitleler farkına varılmadığı durumlarda lezyon haline gelebilmektedir ve daha ciddi rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Bu durumlarda mutlaka uzman bir doktor kontrolünde olup kitlenin türü ve boyutu hakkında bilgi almak gerekir.

Komplike kistik lezyon belirtileri nelerdir;
 • Komplike kistik lezyonlar, cilt üzerinde şişlik şeklinde ortaya çıkmaktadır. Bazı durumlarda daha derinlerdeki kistik lezyonlar da hissedilir derecede olmaktadır.
 • Bazı durumlarda ağrı ortaya çıkabilir.
 • Kistik lezyonlar aynı zamanda yumuşak ve sert olabilmektedir.
 • İç organlarda oluşan kistik lezyonlar küçük çapta ise herhangi bir belirti göstermezler.
 • Kistik lezyonlar eğer büyük çapta iseler iç organların görevlerini yapmamalarına, kan dolaşımının aksamasına ve kanalların tıkanmasına sebep olmaktadır.
 • Kistik lezyonlar; her organın yapısı farklı olduğu için bulundukları her organda birbirinden farklı belirtilerin ortaya çıkmasına sebep olmaktadırlar.
 • Hayati tehlikelere sebep olması durumları ortaya çıkabilir.
 • Kanamalar ortaya çıkabilir.
 • Dolgunluk ve sertlik hissi yaratması.
Komplike kistik lezyon oluşumunun sebepleri;

Genetik faktörler, enfeksiyonlar, bazı hücre bozuklukları, vücuttaki bazı kanalların tıkanması, parazitler, virüs ve bakteriler, yaralanmalar vücutta meydana gelen iltihaplar ve tümör oluşumları sebepler arasındadır.

Komplike kistik lezyon tedavisi;

Aşırı büyümüş, komplike olmuş, etrafındaki dokulara baskı ve zarar veren yada görüntü olarak bozukluklara sebep olan kistiklerde tedavi uygulanması şarttır. Kistik lezyonlarda tavsiye edilen ilaçlar, kistik lezyonu yok etmek için değil, çoğunlukla meydana gelen lezyonun altında yatan sebepleri tedavi etmek için kullanılmaktadır.

Komplike kistik lezyon tedavilerinde aynı zamanda açık veya kapalı cerrahi müdahalelerde kullanılmaktadır. Bu yöntem özellikle kistik lezyonun etrafındaki dokulara zarar vermesi esnasında uygulanır.
]]>
Anekoik Kistik Lezyon https://www.kistik.com/anekoik-kistik-lezyon.html Sat, 08 Dec 2018 04:55:54 +0000 Anekoik kistik lezyon, Kadınların çok korktuğu bir hastalıktır. Anekoik kistik lezyon, yumurtalık kistlerinin ilerlemiş halidir. Kadınlarda, yumurtalık ve rahimde farklı farklı kist ve lezyonlar görülmektedir. Anekoik kistik le Anekoik kistik lezyon, Kadınların çok korktuğu bir hastalıktır. Anekoik kistik lezyon, yumurtalık kistlerinin ilerlemiş halidir. Kadınlarda, yumurtalık ve rahimde farklı farklı kist ve lezyonlar görülmektedir. Anekoik kistik lezyon, diğer kistlere göre daha dikkat edilip takip edilmelidir. Bu kitler daha büyük ve çapları daha geniştir. Bu kistler yalnızca yumurtalıklarda değil, vücudun başka organlarında, özellikle böbreklerde sık görülür. Erkeklerde ve kadınlarda üreme organlarında görülmesi, kısırlığa yol açmaktadır. 

Anekoik Kistik Lezyon Tedavisi

Anekoik kistik lezyon, genellikle iyi huylu kistlerdir. Fakat dikkat edilip, önlem alınmazsa çok tehlikeli bir duruma dönüşebilir. Teşhis konulduktan sonra, kistin büyüklüğüne, etrafına yapışık olup olmadığına bakılarak bir tedavi yöntemi geliştirilir. Bu tedavi, kistin türüne göre farklılık göstermektedir. Memede ve yumurtalıklarda görülenler, genellikle hormonlarla alakalıdır. Doktor kontrolünde bu kistik lezyonlar için, doğum kontrol hapı kullanılması önerilir. Bu haplar kistlerin yok olmasını sağlamaz, ama küçülmesine yardımcı olur. Enfeksiyon içeren kistler antibiyotik ilaçlarla tedavi edilir. Bu önlemlere rağmen değişiklik göstermeyen kistlere cerrahi müdahale yapılır. Kadınlarda menopoz döneminde görülen kistler daha tehlikelidir. Çünkü kanser olma riski oldukça yüksektir. Anekoik kistik lezyon, iyi huylu olsa dahi ihmal etmeden tedavi yoluna gitmek gerekir. Dikkat edilmezse kist git gide büyür ve yırtılır. Bu yırtılma hastanın içine kanama yapmaya ve hastayı kaybetmeye neden olmaktadır. Bu kist vücudun neresinde olursa olsun, hiç vakit kaybetmeden tedavi olmak gerekir. Bu sağlık açısından çok önemlidir.
]]>
Topuk Kanında Kistik Fibrozis https://www.kistik.com/topuk-kaninda-kistik-fibrozis.html Sat, 08 Dec 2018 17:44:02 +0000 Topuk kanında kistik fibrozis; bebekler doğar doğmaz bazı tetkikler yapılmaktadır. Bu tetkikler kan tahlili şeklinde olmaktadır. Bunlardan en bilindik olanı topuk kanıdır. Topuk kanında birçok genetik hastalık ve konjenital hasta Topuk kanında kistik fibrozis; bebekler doğar doğmaz bazı tetkikler yapılmaktadır. Bu tetkikler kan tahlili şeklinde olmaktadır. Bunlardan en bilindik olanı topuk kanıdır. Topuk kanında birçok genetik hastalık ve konjenital hastalıklara bakılmaktadır. Bunlardan en önemlilerden biride topuk kanında kistik fibrozis hastalığının tespit edilmesidir. 

Topuk kanın alınması; bebeklerde topuk kanı 2 kere alınmaktadır. Bunlar; 
 • Bebeğin doğumunun ilk 48 saatinde
 • Bebek doğduktan 48 saat geçtikten sonra
Bebeğin topukları temiz bir pamukla temizlenir. İğne ucu ile topuğun tepesinin ortasına üç delik olacak şekilde batırılır. Özel kağıtlardaki yuvarlaklar en iyi şekilde doldurulur. İki kere alınmasının nedeni karşılaştırılmalı olarak bakılmasıdır. Topuk kanında kistik fibrozis hastalığının ön teşhisi konur ve bebek 30.gününü doldurmadan sonuçlandırılır. Topuk kanında kistik fibrozis seviyesinin yüksek olması "bebek kesin kistik fibrozis hastasıdır" tanısını konulmasına neden olmaz. Değerleri yüksek olan bebeğin ailesine bildirim yapılır. 

Topuk kanında kistik fibrozis yüksek çıkarsa; bildirim yapılan bebek özel bir belge doldurularak sağlık bakanlığının belirlediği hastanelere gönderilerek ter testi istenir. Ter testinin sonucuna göre tanı koyulur. Kistik fibrozisin erken teşhisi ve tedavisi çok önemlidir. Bu yüzden topuk kanın erken alınması gerekir. Çünkü bu hastalık tedavi edilebilir bir hastalık olmamasına rağmen koruyucu tedaviye en erken dönemde başlanmalıdır. Kistik fibrozis anne babadan alınan genler ile bebeğe geçer.
Kistik fibrozis vücudun salgı bezlerinin hastalığıdır. Vücudun salgılarının kıvamı koyulaştığı için solunum sistemi, sindirim ve boşaltım sistemi ciddi etkilenmektedir.  

Türkiye'de son yıllarda topuk kanında kistik fibrozis testi her bebekten düzenli olarak alınmaktadır. Sağlık bakanlığı bu konuyu oldukça önemsemektedir. Sizde hem özel sağlık kuruluşlarında hemde devlet hastanelerinde topuk kanını ücretsiz olarak aldırabilirsiniz.
]]>